Home 2015 Prill

Monthly Archives: Prill 2015

Aktorja shqiptare që pretendon filmat amerikan dhe britanez

Aktorja shqiptare Nadije Ukshini me prejardhje nga Ferizaji, është njëra nga aktoret shiptare e cila ka treguar suksese në botën e filmit. Ajo pretendon...

Granit Kamberi, në komisionin zgjedhor të Bashkësisë i Islame të Serbisë

Më  26  prill 2015,  në selinë e Rijasetit, në Beograd, është mbajtur mbledhja e Komisionit zgjedhor për  zgjedhjen e  Reisu-l-ulemas dhe zëvendësit të tij,...

Radio e Bashkësisë Islame edhe në shqip

Bashkësia Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPMB), në bashkëpunim me Bashkësinë Islame, komunitetin boshnjak dhe radion e tyre në gjuhën boshnjake, janë dakorduar,...

Pranon Islamin dhe me vete i merr edhe 1000 të tjerë (VIDEO)

Në vazhdim ju ofrojmë tregimin për mjekun nga Rumunia i cili vetëm për një bamirësi pranoi Islamin dhe pastaj ishte shkaktar që 1000 njerëz...

Hoxhaj: Nesër miratohet MSA-ja për Kosovën

Komisioni Evropian (KE) nesër do ta miratojë Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA) me Kosovën. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Komisionit për...

Veseli në Strasburg, diskuton për integrimet evropiane

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjendet në Strasburg ku edhe po fillon takimi i shtatë ndërparlamentar, Parlamenti Evropian – Kosova. Sipas tij, i...

Gjermania deportoi edhe 155 aziklërkues kosovarë

Sot janë kthyer nga Gjermania edhe 155 azilkërkues kosovarë. Policia e Kosovës ka konfirmuar se 155 persona sot në mëngjes kanë aterruar në Aeroportin...

OSBE nga Vjena reagon për rastin e gazetarit të INA

OSBE ka shprehur shqetësime për rastin e sulmit dhe moslejimin e kryerjes së detyrës të gazetarit të INA, Fërgim Demiri në Manastir. Ky reagim...

Haziri takoi kryetarin e Këshillit Nacional, Jonuz Musliu

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka pritur sot në takim në zyrën e tij kryetarin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Preshevës,...

Myftiu i BIPBM-së takon ambasadorin e Turqisë në Beograd

Myftiu i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Nexhmedin ef. Saqipi, të hënën e 27 prillit, qëndroi për një vizitë me karakter pune...