Home 2015 Prill

Monthly Archives: Prill 2015

OVL e UÇPMB-së do të hap ekspozitën me fotografi nga dëshmorët e...

Oganizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Clirimtare për Preshevë Medvegjë dhe Bujanoc, aktivitetin tradicional vjetorë për përkujtimin e vlerave të luftës së...

Kthehen në Kosovë 121 refugjatë nga Gjermania

Nga aeroporti “Baden Airpark” afër Karsluhes sot për në vendlindjen e tyre janë nisur 121 kosovarë, raportojnë mediet gjermane. Të gjithë refugjatët së fundmi kanë...

Shqiptarët e Luginës, të parët për azil

Raporti i parë i FRONTEX për 2015-n, tregon se 1847 shqiptarë kërkuan azil në vetëm pesë javët e para të këtij viti, çfarë përfaqëson...

Dy shqiptar nga Kosova Lindore kapen me mjete të mprehta dhe sprej

Policia kufitare tek “Dheu i Bardhë” ka raportuar se në dalje nga Republika e Kosovës është ndaluar vetura “Reno” që drejtohej nga i dyshuari...

Komuna e Prishtinës i jep truallin Shqipërisë për ndërtimin e Ambasadës

 Kuvendi komunal i Prishtinës votoi unanimisht për dhënien e pronës së Komunës së Prishtinës për ndërtimin e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë. Ky propozimvendim u...

Mustafa – Ahmeti më të interesuar për mbledhjen e dy qeverive

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti të hënën në takim kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoni, Ali Ahmeti, me të cilin...

PRESHEVA-PJESË E LËVIZJES DHE KUJTESËS GJITHËKOMBËTARE

Shkruan: Xhemaledin SALIHU “Ata që i harrojnë përvojat nga e kaluara, do të detyrohen t’i përjetojnë përsëri” Xhorxh Santaiana, filozof amerikan “Historia shkruhet gjithëmonë gabim, kështu përherë...

Kosova dhe Serbia diskutojnë zbatimin e marrëveshjeve

9 deputetë nga i gjithë spektri politik i Kuvendit të Kosovës po takohen sot në Beograd me deputetë të Kuvendit të Serbisë. Paradite palët kanë...

Tragjedi në Nepal, rreth 1000 të vdekur nga tërmeti 7.9 ballë. Jepet alarmi SOS

Rreth 1000 vetë kanë humbur jetën në një tërmet 7.9 ballësh të shkallës Rihter që ka goditur Nepalin. Autoritetet thonë se numri i viktimave mund...