Home 2016 Janar

Monthly Archives: Janar 2016

Devleta Murati nga Tërnoci fiton medaljen e artë në Olimpiada e Projekteve...

Devleta Murati nga Tërnoci ka arritur në vendin e parë në MACPRO-2016 Olimpiada e Projekteve Shkencore të organizuara nga Kolegji Memet Akif, raporton Lugina...

Mërgimtarët e Tërnocit ndihmojnë Klubin e Boksit “Tërnoci”

Mërgimtarët e Tërnocit të Bujanocit të cilët jetojnë dhe veprojnë në Zvicër kanë ndihmuar Klubin e Boksit "Tërnoci" nga Tërnoci,  raporton Lugina Press. Nën organizimin...

Banorët e Maltërnocit vullnetarisht nisin punën për pastrimin e varrezave

Banorët e fshatit Malërtërnoc të komunës së Bujanocit në mënyrë vullnetare kanë nisur sot një aksion për pastrimin e varrezave. Në periferi të qytetit të...

Familjet Maksuti dhe Rashiti: “Falenderim për gjithë miqtë tanë, që ndanë dhimbjen bashk me...

Nëpërmjet një njoftimi, familjet Maksuti dhe Rashiti, bija dhe nusja e tyre (Almedina Maksuti-Rashiti), e cila ditë më parë ka ndërruar jetë, “kanë shpreh...

Kronikë Ndërron jetë profesori universitar Qani Mehmeti

Sot ka ndërruar jetë, pishtari i arsimit, publicisti dhe profesori universitar i katedrës Gjuhë dhe Letërsi  Shqiptare, “Bllazhe Koneski”-Shkup, Qani Mehmeti. Lajmin e hidhur, e...

I jepet lamtumira e fundit Almedina Maksuti – Rashiti nga Bujanoci(Foto)

Qindra qytetarë i kanë dhënë lamtumirën e fundit sot Almedina Maksuti – Rashiti nga Bujanoci! Almedina Maksuti – Rashiti ndërroi jetë në orët e mëngjesit...

Njohja e dy gjuhëve riforcon trurin dhe e mbron atë nga goditjet

Një studim indian ka zbuluar se njohja e dy ose më shumë gjuhëve e bën trurin më të fortë dhe gati për të reaguar...

“Zgjedhjet parlamentare serbe, mund të organizohen në Kosovë nga OSBE-ja”

Bojan Klaqar, nga Qendra për Zgjedhje të Lira dhe Demokraci (CESID) në Beograd, ka thënë se për organizimin e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në...

Përfaqësuesit e Luginës marrin mbështetje të fortë nga Strasburgu

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës , Jonuz Musliu kryetar i KNSH-ës, Nagip Arifi kryetar i Bujanocit e Ragmi Mustafa kryetar i Preshevës gjatë qëndrimit...

Lajm i keq për prodhuesit e duhanit nuk do të lejohet prodhimi i...

Viti 2016 do të sjellë krizë edhe më të thellë në Luginë të Preshevës, ngase prodhuesit e duhanit nuk do të kenë mundësinë të...