Home Pasqyra Javore Pasqyra javore

Pasqyra javore

896
0
SHARE

 Edhe java  që e lam pas në komunat e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës është karakterizuar me ngjarje të shumta të karakterit politik, social, kulturor, ekonomik dhe sportiv.

 14389768_1272118072808115_1987820917_n-1

 

Bujanoc: Promovohet monografia për Bekim Fehmiun “Odiseu i Kosovës”” i autorit Fahri Musliu

Bujanoc: Promovohet monografia për Bekim Fehmiun “Odiseu i Kosovës”” i autorit Fahri Musliu

Në shtëpinë e kulturës në Bujanoc sot është bërë  promovimi i    Monografisë së Bekim Fehmiut “Odiseu i Kosovës” i autorit  Fahri Musliut gazetar e publicist.

dscn0186

 “Odiseu i Kosovës”  është monografia për Bekim Fehmiun  që u promovua sot në shtëpinë e kulturës në Bujanoc.

Në promovimin e kësaj  monografie ishite kryetari  i komunës së Bujanocit Shaip Kamberi me bashkëpunëtorë, shkrimtar, gazetar, publicist, profesor, dashamirë të artit etj.

dscn0195

Panelistët në këtë eveniment ishhin  Fahri Musliu, autor i librit ,gazetar dhe publiscist, Arbër Sadiku, arkitekt, Sevdail Hyseni , profesor i gjuhës dhe  letërsisë shqipe dhe  Belgzim Kamberi publicist.

dscn0198

Në fjalimin e tij autori Fahri Musliu theksoi se puna në libër ka zgjatur   katër vite e gjysëm  përgatitja e materialeve për librin, unë i kam mbledhë materialet që kanë shkruar të tjerët për Bekimin por edhe ai vet. Është një përmbledhje e jetës së Bekimit nga lindja deri në vdekje.

dscn0205

Ky eveniment kulturor organizohet në kuadër të ,,Javës së Nëntorit ” të mbështetura nga KNSH ,Komuna e Bujanocit dhe Shtëpia e Kulturës –Bujanoc./Lugina Press/

14389768_1272118072808115_1987820917_n-1Ministri Hoxhaj takoi kryetarin e Preshevës, interesim për bashkëpunim më të madh ndër-institucional

hoxhaj-arifi

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka pritur sot në takim zyrtar kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi, të cilit i shprehu mirëseardhje dhe suksese në punën e tij.

Ministri Hoxhaj shprehu gatishmërinë për intensifikimin e kontakteve dhe për bashkëpunim më të madh ndër-institucional, duke shtuar se qytetarët e Luginës së Preshevës kanë mbështetjen e institucioneve të Kosovës për garantimin e të drejtave të tyre në Preshevë.

U bisedua edhe për projekte dhe aktivitete konkrete që mund të realizohen dhe që do të kishin ndikim të drejtpërdrejtë në përmirësimin e jetës së qytetarëve të Preshevës.

“Biseduam për ide projektesh dhe aktivitete konkrete të cilat mund t’i realizojmë së bashku. Realizimi i tyre do të ketë ndikim të drejtpërdrejtë në përmirësimin e jetesës së qytetarëve të Preshevës”, deklaroi Hoxhaj.

Të dyja palët u dakorduan për vazhdimin e kontakteve dhe koordinimin e vazhdueshëm në mes të institucioneve të Kosovës dhe komunës së Preshevës për aktivitetet dhe projektet e ardhshme të përbashkëta.

14389768_1272118072808115_1987820917_n-1

Asnjë diplomë nuk është nostrifikuar

Shqiptarët e Luginës së Preshevës kërkojnë reciprocitet të marrëveshjeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Marrëveshja për Diploma sipas përfaqësuesve të Luginës nuk po zbatohet, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Ndonëse, nga Qeveria e Kosovës konfirmojnë se procesi i aplikimit të njohjes së diplomave tashmë ka filluar, kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë ka bërë të ditur se asnjë diplomë nga Kosova nuk është nostrifikuar.

Madje, sipas të dhënave të këtij këshilli të diplomuarit në Kosovë që punojnë në sektorin e arsimit, nuk paguhen me pagën që duhet të marrë një mësimdhënës, sipas thirrjes që posedojnë, por paguhen shumë më pak.

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë të Preshevës, Jonuz Musliu ka thënë për “Zërin” se nuk po zbatohet Marrëveshja për Diplomat.

“Nuk është nostrifkuar ende ndonjë diplomë nga Kosova. Ndërsa diplomat e marra në Republikën e Shqipërisë në momentin që dorëzon kërkesën për nostfirikim brenda 60 por edhe deri në 90 ditë të japin një përgjigje. Kurse nga Republika e Kosovës, të gjithë të diplomuarit, që janë me qindra, duke përfshirë mjekë, inxhinierë, profesorë të fushave të ndryshme…nuk hyjnë në proces të njohjes”, ka thënë Musliu duke u shprehur skeptik nëse ndonjëherë do të zbatohet Marrëveshja për Diploma me Serbinë.

Musliu ka kërkuar kushtëzim të Serbisë.

LEXO EDHE: Dialogu nuk po i normalizon raportet

Sipas tij, kuadrot e diplomuara në Luginë me diploma të Kosovës nuk i kanë të nostrifikuara.

“Ka diploma që rrinë nëpër shtëpi e nuk mund t’i nostrifikojnë që të hyjnë në punë, kurse ata që punojnë në shkolla të mesme ose fillore paguhen jo si profesorë adekuat që kanë diplomën, por shumë më pak”.

14389768_1272118072808115_1987820917_n-1

Po fillon procesi i përgatitjes së investimit të fabrikës së këpucëve “Solid” në Preshevë

fb_img_1480252579393-640x427

“Gjatë një vizite që i bëra mikut tonë nga Kosova, z.Shefki Kuçit (pronarit të kompanisë së prodhimit të këpucëve “Solid”) nga Theranda bashkë me bashkëpunëtorët e mi, paraqitëm kushtet e volitshme që Komuna e Preshevës është duke i dhënë investitorëve që duan të investojnë në komunën tonë, ku jemi dakorduar që të fillojmë së bashku përgatitjet për finalizimin e investimit të kësaj fabrike tek ne” ka thënë kryetari i komunës së Preshevës Shqiprim Arifi, transmeton presheva.com.

fb_img_1480252591814

Kjo vizitë vjen si rezultat i bisedimeve tanimë disa muajshe që po përfundon me modalitete të definuara lidhur me hapat e mëtutjeshme për fillimin e funksionimit të kësaj kompanie edhe në Preshevë.

fb_img_1480252585352

“Ky edhe ishte qëllimi i vizitës sonë në Therandë, që të shohim për së afërmi se si punohet në këtë fabrikë, si janë kushtet e punëtorëve, ku me të njëjtat kushte do të investojë edhe në Preshevë” ka shtuar ai./presheva.com/

fb_img_1480252575586

 

 

Rubrika “ Pasqyra javore “ mbështetet nga Ministria për Kulturë dhe Media e Republikës së Serbisë. Shkrimet e botuara në këtë rubrikë nuk paraqesin politikat e kësaj ministrie.

14389768_1272118072808115_1987820917_n-1