Home Shëndeti Ushqimet më të mira për trurin

Ushqimet më të mira për trurin

721
0
SHARE

Kafeja– Ndihmon më mirë për përqendrimin si dhe përmirëson memorien. Gjithsesi nuk këshillohet teprimi me të, pasi shkakton ndjesi acarimi.

Borinca– Është një ushqim shumë i mirë për forcimin e memories për afat të gjatë, si dhe e mbron njeriun nga sëmundje si Parikonsoni dhe Alzheimer.

Spinaqi– Është i pasur me vitaminë B, stimulon përmirësimin e humorit dhe adrenalinën.

Peshku– Është konsideruar prej kohësh si një ushqim shumë i mrië për trurin, ndaj këshillohet të konsumohet së paku tre herë në javë.

Kosi dhe frutat e thata– Janë ideale për mëngjes, por mbajnë larg edhe ankthin. Një kombinim i tillë ka efekt qetësues. Gjithashtu kosi dhe frutat e thata stimulojnë vigjilencën.