Home Aktuale OVL e UÇPMB-së më 5 maj shënon e Ditën e...

OVL e UÇPMB-së më 5 maj shënon e Ditën e Dëshmorëve të Kombit

976
0
SHARE

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së në Bujanoc, me rastin e 5 majit Ditës së Dëshmorëve të Kombit njofton opinionin mbarë kombëtarë se të Hënën  (5 maj), do të zhvillohen homazhe në të gjitha varret dhe vendet e rënies së dëshmorëve në komunën e Bujanocit.

Ky aktivitet fillon nga ora 10:00 prej varrezave të dëshmorëve në fshatin Dobrosin, duke vazhduar në Lluçan, Konçul, Tërnoc, Breznicë dhe Muhoc.

 Në njoftimin e OVL-së së UÇPMB-së me seli në Bujanoc ftohen që të marrin pjesë familjarët e dëshmorëve dhe invalid e veteranë të luftës së UÇPMB-së, opinioni si dhe media vendore.

“5 maji konsiderohet si Dita e Dëshmorëve të Kombit në trevat shqiptare. Kështu që në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe Luginë e Preshevës, kjo ditë përkujton të rënët që luftuan për atdheun duke nisur nga Lufta e Dytë Botërore, luftërat e UÇK-ve dhe UÇPMB-së” thuhet në njoftim.

Pjesëmarrja Juaj e madhëron gjakun e dëshmorëve të Kombit. 

Kryetar: Edmond ISUFI
Bujanoc: 02/05/2014