Home Kulturë Veli Beqiri: Poezia për mua është ushqim i shpirit

Veli Beqiri: Poezia për mua është ushqim i shpirit

500
0
SHARE

Për Veli Beqirin, poezija është  ushqim i shpirtit, që smund të jeton  pa të. Talentin e tij për poezi  së fundmi e ka çfaqur në rrjetet sociale.

Veli Beqiri është nga Tërrnovci i Bujanocit por   jeton dhe vepron në shtetin Zvicerian që prej kohësh.

Por edhe pse jeton atje aspak nuk e pengon të shkruaj poezi,këngë e ilahi.

“Me poezi merrem qysh herët, e shkruaj ate  që rrjedh  nga shpriti dhe falënderoj Zotin që ma ka dhënë këtë talent” ka thënë për Lugina Press, Veli Beqiri.

“Unë shkruaj më shumë për kohën aktuale dhe tema të ndryshme,po  ashtu  shkruaj dhe këngë e ilahi,madje Kabil Keça, që ka kënduar ilahin Bajrami në Gurbet tekstin e kamë bërë unë” bënë të ditur ai.

Beqiri porositë rininë të  merren më gjërë të mira dhe më vlerë dhe të jenë të rrugë të Zotit, që  të jenë për lakmi dhe mos të shkojnë rrugëve të gabuara të cilët të çojnë në humbje./Lugina Press/

 

ALLAH KA
Ti po digjesh, pse s’përgjigjesh,
Pse po qanë n’vetmi,
Pse spo ndahesh m’thot kunata,
S’shkon jeta pa fmi,
Një dëshirë të njejt ekemi,
Me u bo Babë e Nanë,
Kur don Zoti t’lumtur jemi,
Ai e gzon Dunjanë,
20vjet martesë kemi bo durim,
Për fmi nuk e ndrroj une burrin tim,
Mu kon tjetër kush moti mkishte lonë,
Zoti ka për krejtë Dunjanës mej dhonë,
S’pranoj kurr mu nda ma i miri sum merr,
20vjet t’mira mkan shku napër terr,
Saher jam mërzitë bashk me mu ka qa,
Shpresën se kam humbë te ti o Allah,
Shyqyr na ke gzu na ke falë ket djalë,
Gojat e dushmonve për gjithmonë jan ndalë,
Dojshin me na prishë dojshin me na nda,
Sa her kam thonë hajt se Allah ka,
Ref.: Pas shum vitev shum urime,
E lutë Zotin Zemra ime,
Shikoj birin syt me lot,
Kush nuk ka gzoje oh Zot.
Veli Beqiri
DJALIN STA JAP
Sa mke bërtit, saher mke rreh,
Mo ske çka pritë për mu nuk je,
Gjithçka merr fund për mu për ty,
Mo n’Zemrën time ske vend me hy,
Ref.: Djalin sta jap, djalin sta jap,
Na dy o njeri jemi pa fat,
Ësht djali jem mua m’takon,
Me zor kjo jetë mo nuk po shkon,
Sa kam duru kujt si kam thonë,
Moti un ty u dashtë met lonë,
Pse kemi fmi me mua lunë,
Ktu sje n’Kosovë krejtë i pagunë,
Durim, durim mo deri kur,
Ti nuk je babë ti nuk je burr,
Ti nuk ndryshove i njejt ke mbetë,
Edhe pa ty vazhdon kjo jetë,
Jeta vazhdon, ti a mendon,
Sa mke lënduar tjetrën e don,
Sje për familje as për shtëpi,
Gjithçka ka zgjidhje Zoti e di,
Ty nuk ta ninë për djalin ton,
Çfaf njeri je që pom tradhton,
Njiher ket fmi se merr me dalë,
Ma mir me vdekë mos jeto gjallë.
Veli Beqiri