Home LAJME “Të palëkundur përkrah Ukrainës”

“Të palëkundur përkrah Ukrainës”

129
0
SHARE

    

“Rusia është duke u vetizoluar me veprimet e saj”, deklaroi presidenti Obama, ndërsa shpalli mbështetjen e “palëkundur” të Uashingtonit ndaj Ukrainës, për krizën në zhvillim në Krime.

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Shtëpia e Bardhë ritheksoi se “referendumi i mbajtur në krahinë është tërësisht i paligjshëm dhe se bashkimi me Rusinë nuk do të njihet pasi është në kundërshtim flagrant me ligjet ndërkombëtare”.

Disa orë pasi firmosi një listë sanksionesh ndaj zyrtarëve rusë, Obama theksoi: “E ardhmja e Ukrainës mund të vendose vetëm nga njerëzit e Ukrainës. Rusisë i është bërë e qartë në mënyrë të përsëritur se referendumi nuk do të njihet dhe SHBA rezervon të drejtën që të vendosë sanksione të mëtejshme, nëse Moska do të vazhdojë të përfshihet në punët e brendshme të Ukrainës”.

“Së bashku me komunitetin ndërkombëtar, Shtetet e Bashkuara të Amerikës shprehin mbështetjen e palëkundur për Ukrainën dhe popullin ukrainas. Ne do të qëndrojmë të vendosur dhe të palëkundur në mbështetjen ndaj tyre”, shtoi presidenti.

 

 

LEAVE A REPLY