Home Aktuale Rama në Preshevë, shqiptarët e presin me flamuj e valle. Xhandarmeria serbe...

Rama në Preshevë, shqiptarët e presin me flamuj e valle. Xhandarmeria serbe rrethon Luginen

71
0
SHARE

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=N1tcb7q3_Uw&feature=youtu.be” width=”560″ height=”315″]

 

Në orën 11: 45 minuta Kryeministri Edi Rama mbërrin në Luginën e Preshevës.

 

Me flamuj kuq e zi  dhe me valle  qindra shqiptarë po presin kryeministrin Edi Rama në qendrën e qytetit të Preshevës, në sheshin “Iliria”

Kryeministri shqiptar Edi Rama është i pari zyrtar i lartë shtetëror shqiptar që viziton shqiptarët në Luginë për plot 102 vjet pavarësi të Shqipërisë.

Rama arriti në Preshevë përkundër tentimeve të serbëve të Vranjës për të bllokuar eskortën e tij. Ai është pritur me duartrokijte të mëdha nga mijëra qytetarë të Preshevës. Ndërkohë mësohet se ai nuk do të shkoj në shkollën “Sezai Surroi” në Bujanovc për shkak të ndryshimit të agjendës. Ai është i përcjell nga masa të larta sigure të Serbisë.

Mberritja e Rames ne Presheve

rr

 

Ndërsa shqiptarët i urojnë mirëseardhjen me banderola Ramës,  xhandarmëria serbe ka rrethuar gjithë Preshevën. Forca të shumta policore raportohen në shtëpinë e kulturës, aty ku do të mbahet fjalimi i kryeministrit.

 

presheva