Home Aktuale Në prag të Luftës së Ftohtë, Rusia mund ta bëj Amerikën hi...

Në prag të Luftës së Ftohtë, Rusia mund ta bëj Amerikën hi radioaktiv

95
0
SHARE

Që nga fundi i Luftës së Ftohtë prej më shumë se 20 vjetësh, Perëndimi dhe Rusia nuk kanë pasur marrëdhënie kaq të ftohta si sot.

Këtë marrëdhënie, e përkeqëson edhe më shumë situata pas referendumit në Krime, ku 97 për qind e votuesve ishin pro bashkimit me Rusinë, kur Rusia sot pranoi shtetin e Krimesë dhe kur presidenti amerikan Barack Obama, vendosi sanksione për funksionarët rusë, e sidomos ata të rrethit më të ngushtë të Putinit.

Ishte edhe një parashikim i një prezantuesi të televizionit shtetëror rus, i cili paraqiti këtë tezë:

“Rusia është i vetmi vend në votë që ka kapacitet ti kthejë Shtetet e Bashkuara të Amerikës në hi radioaktiv”, tha prezantuesi, i njohur me lidhjet e tij me Kremlinit.

Por kjo nuk është shaka.

3 1 2
Diçka që nuk po ndalet

A mund të ndodhë që vetëm dy ditë pas referendumit në Krime, presidenti rus Vladimir Putin të deklarojë se Rusia do të fillojë procesin e aneksimit të Krimesë?

Ka indikacione që kjo mund të fillojë.

Ai deklaroi se respekton vendimin e popullit krimean dhe “dëshirat” e tij.

Zyrtarëve rusë as që u bëhet vonë për sanksionet

Ja çka deklaroi Vladislas Surkov, një nga njerëzit e afërt të Putinit:

“Kam marrë vendimin e administratës amerikane për ngrirjen e aseteve të mia. Të them të drejtën, ky është një nder për mua”.

dddddddd)

Pyetjet që tani kërkojnë përgjigjie janë:

 

Çka nësë Putin vendosë të aneksojë Krimenë?

 

Kush ose cili do jetë caku i radhës i Perëndimit për sanksionet?

 

Dhe çka nëse Putini dërgon trupat në Ukrainën Lindore?

 

Cili do të jetë reagimi i Perëndimit në këtë Luftë të Ftohtë, më e reja, shkruan BBC. dddddddddddddddddddddddddddddddddd

 

LEAVE A REPLY