Home Aktuale ‘Misioni i pamundur’ i Barcelonës: Nuk gjen sulmues në La Masia për...

‘Misioni i pamundur’ i Barcelonës: Nuk gjen sulmues në La Masia për ekipin e parë që prej Lionel Messit

323
0
SHARE

Në dy ndeshje të njëpasnjëshme të LaLiga Santander, Munir El Haddadi nuk është përfshirë në skuadrën e Ernesto Valverde, dhe ky është i fundit në një linjë të sulmuesve që dalin nga La Masia e që nuk kanë arritur të klasifikohen që të luajnë në Barcelonë.

Spanjollo-marokeni, shihej si zëvendësimi i vetëm natyral për Luis Suarezin në skuadër, por kundër Celta Vigos dhe Getafe, ai nuk u ftua fare.

Trajneri, e ardhmja e të cilit nuk është e qartë, preferon të zgjedhë lojtarë të cilët kanë një të ardhme në klub dhe Munir duket se nuk ka.

Munir kishte kaluar në ekipin e parë në vitin 2014, por u dërgua në huazim te Valencia dhe Alaves para se të kthehej në Camp Nou.

Historitë e kohëve të fundit tregojnë se asnjë nga shtatë lojtarët nuk kanë pasur mundësinë të ndjekin hapat e Lionel Messit, lojtar që del nga akademia dhe gjen vend në sulmin e skuadrës.

Tua hedhim një vështrim nga afërt atyre që dështuan te Barca.

Bojan Krkic

Pa dyshim, një shembull i vërtet se si një lojtar bie në karrierë edhe pse kishte shënuar 10 gola në fund të epokës Frank Rijkaard.

Ai ishte golashënuesi më i mirë në La Masia dhe kishte më shumë shanse me ardhjen e Pep Guardiolas.

Në vitin 2011, pasi nuk luajti në finalen e Ligës së Kampionëve në Wembley, ai u largua për t’u bashkuar me Romën.

Luajti edhe me Milanin dhe Ajaxin. Aktualisht te Stoke City.

Giovani dos Santos

Edhe Dos Santos arriti gjithashtu në ekipin e parë nën drejtimin e Rijkaard.

Megjithatë, ndryshe nga Bojani, klubi nuk kishte të njëjtin besim tek ai dhe e largoi drejt Tottenhamit.

Ai luaji edhe në Angli, Turqi dhe Spanjë, ku e gjeti stabilitetin me Villarrealin për të kaluar pastaj në Major League Soccer.

Isaac Cuenca

Rënia e Cuencas është e dhimbshme, ku vuajti shumë pas dëmtimit të meniskit, ku ishte trajtuar keq ndërmjet viteve 2012 dhe 2013.

Ai ka luajtur ndeshje interesante sikurse ajo si gjysmëfinalja e Ligës së Kampionëve kundër Chelseat. Cuenca u huazua te Ajax dhe u lirua në vitin 2014.

Që atëherë, ai ka luajtur në Deportivo La Coruna, Bursaspor, Granada dhe Hapoel Be’er Sheva.

Ai u kthye në Spanjë te Reus por u largua. Tani është pa klub.

Cristian Tello

Ai nuk arriti të luajë shumë në Barcelonë, ku kishte dy huazime, para se të largohej.

Luajti te Porto dhe Fiorentina dhe tani është një lojtar i rëndësishëm për Quique Setien në Real Betis.

Gerard Deulofeu

Një tjetër lojtar që erdhi nga La Masia. Atij iu dha një vend në ekipin e parë për shkak të talentit të tij të jashtëzakonshëm në dribling dhe si golashënues.

Pas një viti të madh në Barcelonë B, ku e fitoi Pichichin në Segunda Division, Luis Enrique e thirri atë në ekipin e parë në vitin 2014.

Megjithatë, për arsye taktike, ai u transferua në Sevilla , ku nuk u përshtat, dhe verën tjetër iu bashkua Evertonit.

Barcelona mbajti një opsion të riblerjes dhe pas një viti huazim te Milani, klubi e rikthye.

Edhe për herë të dytë në Camp Nou, ai nuk u zhvilluan edhe pse kishte mundësi.

Sandro Ramírez

Së fundi është rasti i Sandro Ramirez. Sulmuesi i parë u shfaq në ekipin e parë me Luis Enrique në vitin 2014, në të njëjtën kohë me Munirin.

Megjithatë, shpërthimi i MSN – Messi, Suarez, Neymar, e la atë pa asnjë mundësi reale në vitin 2016. Barcelona e lejoi atë të largohej.

Ai u bashkua me Malagan dhe pas disa shfaqjeve të jashtëzakonshme ngjalli vëmendjen e Evertonit, që aktualisht e mban të drejtën mbi lojtarin.

Megjithatë, nuk tregoi asgjë në Ligë Premier dhe kishte dy huazime në Spanjë, me Sevilla vitin e kaluar dhe tani me Real Sociedad.

Pedro Rodríguez bën përjashtim

Përtej Messit, i cili është lojtari më i mirë në historinë e Barcelonës , ju duhet të ktheheni te Pedro Rodriguez për të gjetur një lojtar të sulmit të dalë nga La Masia, që ka ka gëzuar një sukses të qëndrueshëm në ekipin e parë.

Guardiola e mori atë në ekipin e parë në vitin 2009 dhe luajti deri në vitin 2015.

Ai pati paraqitje fantastike duke shënuar 99 gola në 329 ndeshje.

Pedro ishte një lojtar shumë i rëndësishëm, për shembull, në triumfin e Ligës së Kampionëve të vitit 2011.

Vetëm treshja MSN e bëri atë të mendonte për një të ardhme larg Cam Nous, ku kaloi te Chelseas për 30 milionë euro. /Telegrafi/