Home Aktuale Mbahen “ Takimet e vendlindjes” në Tupallë të Medvegjës(Foto)

Mbahen “ Takimet e vendlindjes” në Tupallë të Medvegjës(Foto)

494
0
SHARE

  “Takimet e vendlindjes” është manifestimi i vetëm kulturorë që shënon tubimin e shqiptarëve të Medvegjës dhe atyre të viseve të tjera të Luginës dhe Kosovës, me një maj në fshatin Tupallë. 2

 Ky manifestim i cili çdo vit mbahet në fshatin Tupallë me 1 maj, këtë vit është  organizuar  nga Komuna e Medvegjës dhe Shoqata Humanitare “Medvegja” nga Zvicëra.

  1

 Në këtë mënifestim ishin edhe kryetari i komunës së Medvegjës Slobodan Draskoviq , kryetari i komunës së Bujanocit Nagip Arifi, deputeti shqiptarë në parlamentin e Serbisë Riza Halimi, dhe kryetari i KNSH-së Galip Beqiri.

1620798_769032866448406_6033093969883829518_n

 Si zakonisht, për qytetarët, mysafirët, dhe  vizitorët e manifestimit  me program kulturoro artistik janë  paraqitur  shoqëritë kulturoro artistike “Zëri i Luginës” nga Bujanoci, “Shqiponjat e Medvegjës” rapsodë dhe nxënës të Sh.F “Zenel Hajdini” nga Tupalla,  Ndërkaq  me këngë  i argëtuan këngëtarët e mirënjohur Naim Abazi dhe Remi.

adnanai

Pjesë përbërse e këtij manifestimi ishte edhe turniri në futboll  në të cilin ishin  paraqitur  9 ekipe ku ekipi nga Bujanoci arriti të merr vendin e parë.

fondi 1

 Derisa Fondi Humanitarë i Kosovës Lindore     gjatë ditës së sotme ”  vuri gurthemelin e dy shtëpive në komunën e Medvegjës në kuadër të aksionit humanitarë “të ndërtojmë 100 shtëpi”./Lugina Press/

1

2

adnanai

adnan

3 4 5