Home LAJME Mandarina rregullon qarkullimin e gjakut

Mandarina rregullon qarkullimin e gjakut

179
0
SHARE
Mandarina gjithashtu përmban magnez, kalcium dhe kalium.
Mandarina është një frutë që bën pjesë te familja e agrumeve. Ajo është burim i mirë i vitaminave A dhe C, transmeton “Zeri.info”.

Mandarina gjithashtu përmban magnez, kalcium dhe kalium.

Nisur nga përmbajtja e saj shumë e ushqyeshme, mandarina është shumë e preferuar edhe për dietë të shëndetshme.

Konsumimi i shpeshtë i mandarinës rregullon qarkullimin e gjakut, përmirëson funksionim e zemrës, ul kolesterolin në gjak si dhe është një antioksidues shumë i lartë i organizmit.

Ekspertët sugjerojnë që të konsumohen së paku dy mandarina në ditë për t’i marrë vitaminat e nevojshme.