Home Aktuale Luginë : Java e ardhshme, me rritje të temperaturave

Luginë : Java e ardhshme, me rritje të temperaturave

212
0
SHARE

Instituti Hidrometeorologjik për Luginën parashikon për sot ditë dielle mot me diell.

Temperaturat nuk do të kenë luhatje të mëdha, pasi që ato do të jenë gjithnjë në rritje. Minimalet e ditës do të luhaten nga 8-10 gradë celsius, kurse maksimalet e ditës do të arrijnë deri në 20 gradë. Do të fryjë erë nga jugperëndimi, e lehtë dhe mesatare

ditët e javes:

Nga dita e hënë temperaturat do të jenë në rritje. Sidomos, maksimalet nga e enjtja e
do të arrijnë deri 28 gradë.

Reshje shiu për këtë javë nuk  do të ketë.

Amplitudat e fushës së temperaturave do të jenë në rritje nga e hëna, për të vazhduar gjatë gjithë javës.

Sasia e reshjeve prej 01 majit 2014 e deri sot ishte mesatarisht 40mm (40 litra për m2). Duke e marrë parasysh reliefin e Kosovës, 320 metra lartësia më e ulët mbidetare dhe 2656 metra lartësia më e lartë mbidetare, kjo nuk paraqet ndonjë rrezik për vërshime.//luginapress//