Home RISI & KURIOZITETE Kuriozitet: Tete gjera qe nuk dini per marijuanen

Kuriozitet: Tete gjera qe nuk dini per marijuanen

135
0
SHARE

A jeni të sigurt se dini gjithçka për marijuanën, për historinë dhe përdorimin e saj? Më poshtë do të gjeni disa kuriozitete tepër interesante rreth kësaj droge

8. Marijuana nuk është kërp! Sa nga ju mendonin se marijuana ndoshta ishte kërp? Në fakt, ato e kanë gjethen shumë të ngjashme, por marijuana ka një lulëzim të ndryshëm, me THC të lartë, ndërkohë kërpi ka një përmbajtje të ulët. Gjithsesi, që nga viti 1970 këto droga janë shpallur si ilegale nga “Comprehensive Drug Abuse Prevention and Control Act”.

7. Qeveria e SHBA-së e përdori marijuanën për të luftuar nazistët. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë bërë një film, titulli i të cilit është “Hemp for Victory”, pas Luftës së Dytë Botërore. Në këtë film vlerësohet përdorimi i marijuanës dhe fermerët inkurajohen për ta kultivuar atë në ndihmë të ushtrisë. Megjithatë, qeveria amerikane u detyrua që të gënjente për ekzistencën e një filmi të tillë deri në vitin 1989, derisa i dha një kopje Bibliotekës së Kongresit. Tani, atë mund ta gjeni edhe në “YouTube”.

6. Marijuana është përdorur për mijëra vjet si ilaç. Në Kinën antike, marijuana quhej “Ma”, ndërsa ajo përdorej për shumë qëllime: si karburant apo ilaç qysh në vitin 6000 Para Lindjes së Krishtit. Ndërkohë, në vitin 2737 Para Lindjes së Krishtit, perandori Rosso Shen Nung foli për vlerat e disa barërave e në mes tyre edhe për marijuanën, duke thënë se ajo mund të lehtësojë dhembjet e reumatizmës dhe të përdhesit.

5. Marijuana, sipas një studimi, u bën mirë mushkërive tona!

Sipas një studimi të fundit të Universitetit të Alabamas, që ka përfshirë 5000 tymues bari, thuhet se ata që pinë marijuanë kanë mushkëri më të mira sesa ata të cilët nuk e pinë atë. Ndërkaq, sipas një dokumenti të 2005-s, pirja e marijuanës ndihmon në parandalimin e kancerit të mushkërive, sepse ajo nuk përmban nikotinë, por kanabinoide dhe THC.

4. Qeveria indiane, më 1894-n, ka deklaruar se marijuana është

e padëmshme! Në Kinën antike, kanabisi u përdor sidomos si ilaç, ndërsa në Indi si një substancë çfarëdo: pihej në ceremonitë fetare dhe nga njerëzit e thjeshtë për t’u qetësuar. Por ndonjëherë, marijuana përdorej edhe si një pije, e cila quhej Bhang e që përfitohej nga zierja e saj me arra dhe qumësht. Nga një raport indian me titull “The Indian Hemp Drugs”, më 1894-n, është mësuar një konkluzion mjaft i rëndësishëm: përdorimi i marijuanës është i padëmshëm dhe ndalimi i saj do të sillte një dëm për të gjithë.

3. 14,4 milionë amerikanë pinë rregullisht marijuanë. Sipas një raporti të hartuar nga qeveria në 2007-n, rreth 14.4 milionë amerikanë pinë rregullisht marijuanë! Ndërkohë, vitin e shkuar një analizë ka demonstruar se marijuana është kultura që sjell shumë para në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, plotë 35,8 miliardë dollarë, një shifër që u konstatua më pas nga miliarderë të ndryshëm. Megjithëkëtë, fakti qëndron se amerikanët çmenden për marijuanën: 42 për qind e tyre e kanë tymosur atë të paktën një herë të vetme, përfshirë edhe Presidentin Obama!

2. Cila është etimologjia e fjalës “marijuanë”?

Askush në të vërtetë nuk e di me saktësi se si ka lindur emri marijuanë. Sipas folklorit, bëhet fjalë për bashkimin e emrave Maria dhe Juana, ndërkohë sipas një teorie tjetër ajo vjen nga fjala maraguanquo, e cila do të thotë bimë dehëse. Më 1873-shin, ajo u shfaq në variantin që të gjithë ne e njohim: kanabis. Më pas, me kalimin e kohës, duke u nisur nga vitet 1930-’40, asaj iu shtuan shumë pseudonime të tjera, si bar, drogë, miell i bardhë etj.

1. Përdorimi i marijuanës mund të shpëtojë planetin tonë. A e dinit se marijuana mund të shpëtojë planetin tonë? Ashtu siç raportohet nga një studimi i Universitetit të McGill, një hektar kërp mund të prodhojë të njëjtën sasi fibrash bruto sa katër hektarë pemë. Ndërkohë, 11 deri në 31 milionë hektarë kërp industrial mund të plotësojnë nevojat e naftës në të gjithë planetin tonë! Në ndryshim me duhanin, i cili e shkatërron cilësinë e tokës pasi vilet, bima e kanabisit e bën atë më pjellore. Legalizimi i marijuanës do të hapte qindra dhe mijëra vende pune, do të ndihmonte në luftën kundër urisë botërore, ndërsa personave të sëmurë me AIDS, kancer, si dhe me sëmundje të tjera si skleroza, do t’u sillte shëndet të dëshiruar.