Home Nga Bota Dritë e fortë mbi Zelandën e Re: Dëgjohet një shpërthim i madh...

Dritë e fortë mbi Zelandën e Re: Dëgjohet një shpërthim i madh në qiell (FOTO/VIDEO)

184
0
SHARE

Dritë shumë e fortë të mërkurën rreth oërs 22 sipas kohës lokale, ka ndriçuar qiellin e Zelanda së Re në Auckland, sipas mediave vendase, mendohet se kjo ishte një meteor.

“Unë pashë në qiell një sferë të gjelbër. Mu dukej sikur shpërtheu dhe mu duk sikur u nda në tri pjesë. Mendoj se u ul duku në detin Tasmanij”, tha dëshmitari Andy Vorden, transmeton TetovaSot.

Disa njerëz thanë se dëgjuan një shpërthim të madh që tronditi dritaret e tyre. Drita është parë edhe në pjesë të tjera të vendit.

Joel Shif, një profesor në pension nga Universiteti i Oullend, ekspert mbi meteorët, tha se bëhet fjalë për një objekt i cili u nda në pjesë dhe u dogj kur ajo kaloi nëpër atmosferë.

 

 

[youtube url=”            https://www.youtube.com/watch?v=RRs6JS52VNw         ” width=”560″ height=”315″]