Home Aktuale Dialogu Kosovë-Serbi nën dritën e takimit në Berlin

Dialogu Kosovë-Serbi nën dritën e takimit në Berlin

214
0
SHARE

Promovimi i paqes dhe sigurisë dhe kështu promovimi i zhvillimit të mirë të rajonit: ky ishte qëllimi i takimit të Ballkanit Perëndimor në Kancelari – një nismë e përbashkët e Gjermanisë dhe Francës. Vëmendje e veçantë i është kushtuar marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës.

Kështu shkruan në fillim të një shkrimi në faqen zyrtare të Kancelarisë së Gjermanisë, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet tutje, kancelarja federale, Angela Merkel, si dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, kanë ftuar bashkërisht krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Berlin.

Gjermania dhe Franca ndjenin një përgjegjësi të përbashkët për një zhvillim pozitiv në rajon, citohet të ketë thënë Merkel në takimin të hënën, duke shtuar se kjo është në interesin evropian.

 “Me zhvillimet në Maqedoninë veriore, ne kemi parë hapa shumë të guximshëm që na japin shpresë se konfliktet e gjata mund të zgjidhen”, citohet të ketë thënë kancelarja Merkel.

Sipas saj, diskutimi tani do të përqendrohet në pyetjen se si mund të avancohen marrëdhëniet e Serbisë dhe Kosovës.