Home EKONOMI Banka Botërore propozohen 3 miliardë dollarë për Ukrainën

Banka Botërore propozohen 3 miliardë dollarë për Ukrainën

109
0
SHARE

Banka Botërore ka deklaruar se është e gatshme për t’i ofruar Ukrainës 3 miliardë dollarë amerikanë për të ndihmuar në avancimin e reformave dhe për mbështetjen e projekteve madhore zhvillimore.

Presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim, deklaroi në Uashington se “jemi të përkushtuar për mbështetjen e popullit të Ukrainës në këto kohë të vështira dhe shpresojmë shumë se situata në këtë vend do të stabilizohet së shpejti”.

Banka Botërore ka përmendur prioritetet e ripërtritjes së stabilitetit makroenonomik, nxjerrjen nga kriza të bankave të Ukrainës, reformat në sektorin e energjisë dhe “marrja serioze me korrupsionin”.

LEAVE A REPLY