Home LIFESTYLE Bananet e ulin temperaturën gjatë ftohjes apo gripit

Bananet e ulin temperaturën gjatë ftohjes apo gripit

162
0
SHARE

Nëse jeni të ftohur apo me grip dhe keni temperaturë, mënyra më e mirë për ta ulur temperaturën e trupin tuaj është duke konsumuar banane.

 

Gripi dhe ftohjet shkaktojnë sekretim të tepërt të lëngut nga organizmi, gjë me të cilën organizmi humb materie të nevojshme ushqyese, në mesin e të cilave është edhe kaliumi.

Bananet janë burim i pasur me kalium, të cilin organizmi e humb, për shkak të djersitjes, vjelljes dhe diarresë. Ato ndihmojnë në rregullimin e tretjes, kompensimin e elektroliteve të humbura dhe e ulin temperaturën e rritur të trupit.

Andaj, nëse jeni të ftohur dhe me grip, përdorni sa më shumë banane që ta keni më të lehtë.

LEAVE A REPLY