Home Barcaleta Babi, babi cfarë është politika? (Barcalete)

Babi, babi cfarë është politika? (Barcalete)

49
0
SHARE

Nje dite djali i thote babait:
Djali: O babi, cfare do te thote Politika?
Babi: Po ja le te marrim nje shembull.
Un jam ndermarresi pra, jam kapitalisti
Mamaja që drejton leket është qeveria
Gjyshi ështe bashkia sepse eshte më i vjetri
Kjo rrogtarja nga Venezuela qe kemi eshte klasa puntore
Dhe keshtu te gjithe shqetesohemi dhe punojme per ty qe je populli, ndersa vellai i yt i vogel (6 muajsh) eshte e ardhmja.
E more vesh tani biri im?

Mepas djal shkon duke menduar ate cfare i tha Babi. Gjate nates Djali zgjohet nga te qarat e foshnjes (vellai i vogel) i cili kishte bere nje veprim ne pelena.
Don te zgjoje mamin por ajo ishte duke fjetur.
Ndegjon babain duke rraplluar posht ne kuzhin por gjen gjyshin qe po shikonte nga vrima e celesit.Kur hyn mbrenda gjen baban dukebere dashuri me Venezuelanen.
Te gjithe ishin kaq te zene sa qe nuk kishin kohe te mirrenin me femijen qe qante.

Të nesërmen Babi e pyet përseri djalin:
Babi: he more bir e kuptove fjalen politike?
Djali: Po babi e kam kuptuar.
Kapitalistat ja fusin puntoreve.
Bashkia rri dhe ben sehire , shikon.
Qeveria ja fut gjume.
Për popullin nuk e can asnjë fare.
Ndërsa e ardhmja është zhytur në mut.

LEAVE A REPLY