Home Authors Posts by Lugina Press

Lugina Press

5966 POSTS 0 COMMENTS

Bananet e ulin temperaturën gjatë ftohjes apo gripit

Nëse jeni të ftohur apo me grip dhe keni temperaturë, mënyra më e mirë për ta ulur temperaturën e trupin tuaj është duke konsumuar...

Idetë e reja ndryshojnë qelizat e trurit tuaj

Shkencëtarët kanë gjetur se një ndryshim i rëndësishëm molekular ndodh në tru kur ne mësojmë, i cili ndikon në krijimin e një acidi të...

Si ta lëmë duhanin

Edhe pse lënia e duhanin është e vështirë, ekzistojnë disa mënyra për ta lënë atë. Vështirësia qëndron tek nikotina e cila shkakton një varësi...

Brokoli mbron qelizat nga stresi

Shumë prej jush mund të konsumojnë brokoli pa e ditur se sa të dobishme janë vlerat e tij ushqyese. Së fundmi është zbuluar fuqia...

4 avantazhe të lajthive

Lajthitë janë fruta të thata shumë të ushqyeshme, ku mund të konsumohen kur janë të freskëta, të thata dhe të përpunuara në ëmbëlsira të...

Microsoft ofron pa pagesë Windows 8.1?

Mesa duket Windows 8/8.1 nuk po ecin sipas planit të Microsoft-it. Sistemi operativ nuk ka mundur të ruajë ritmin e shitjeve të paraardhësit të...

70% e njerëzve kontrollojnë Facebook-un para se të flenë

Kanë ikur ditët kur njerëzit lexonin libra para se të flinin. Tashmë, shumica e tyre sheh televizor ose kontrollon rrjetet sociale para se të...

Alfabeti Shqip debuton edhe në Android

Pas debutimit të suksesshëm të Alfabetit Shqip për iOS dhe kërkesave të vazhdueshme prej përdoruesëve për ta pasur në dispozicion aplikacionin edukativ edhe në...

Acidi folik dhe ndikimi i tij

Acidi folik veçanërisht merret nga gratë që duan të bëjnë një fëmijë dhe nga ato që janë tashmë shtatzëna, acidi folik, i quajtur edhe...

Vetëm një cigare në ditë trefishon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Duke qenë një duhanpirës 'social', ju vë tri herë më shumë në rrezik për të vdekur nga sëmundjet e zemrës, paralajmërojnë mjekët. Vetëm një cigare...