Home Aktuale Ambasadori amerikan Kajl Rendolf Skat takon Kryetarin e Preshevës Ragmi...

Ambasadori amerikan Kajl Rendolf Skat takon Kryetarin e Preshevës Ragmi Mustafa(video&foto)

184
0
SHARE

Sot në Komunën e Preshevës Kryetari i Komunës Ragmi Mustafa priti ambasadorin e SHBA-ve në Beograd Kajl Rendolf Skat.
Ambasadori amerikan Kajl Rendolf takimin e parë në Serbi e realizoi në Komunën e Preshevës.
Në këtë takim bashkëbiseduesit kanë diskutuar për situatën aktuale politike në vend, Krizen e Refugjatvëve, tekstet mësimore,si dhe hapjen e vendkalimit kufitar Miratoc- Llojanë
Gjithashtu në takim Kryetari Mustafa ka shprehur besimin e tij në vlerësimin që pritet ta jep faktori ndërkombëtar lidhur me zhvillimet në vend.
Nga ana ime u shpreh skepticizmi se Qeveria e Republikës së Serbisë fatkeqësisht nuk interesohet për pozitën e Shqipëtarëve në Luginë të Preshevës.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=8Oly427dYzc&feature=youtu.be  ” width=”560″ height=”315″]

Ambasadori u nda i kënaqur nga takimi dhe premtoi se ky bashkëpunim do të vazhdoj edhe në të ardhmen.