Home 2019 Prill

Monthly Archives: Prill 2019

DW: Macron tregoi se përse Franca po kundërshton heqjen e vizave për Kosovën

Samiti i Berlinit përfundoi pa arritur një emërues të përbashkët për zgjidhjen e konfliktit mes Kosovës e Serbisë. Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel...

Dialogu Kosovë-Serbi nën dritën e takimit në Berlin

Promovimi i paqes dhe sigurisë dhe kështu promovimi i zhvillimit të mirë të rajonit: ky ishte qëllimi i takimit të Ballkanit Perëndimor në Kancelari...

Artim Shaqiri njëri ndër futbollistët e mirënjohur shqiptar në Maqedoni(Video)

rtim Shaqiri është një futbollist shqiptar i mirënjohur dhe vjen nga Struga-Maqedoni. Ai lindi në Livadhi (Strugë) më 23 shtator 1973. Karrierën e tij...

“Ylbere dashurie” në Tiranë dhe “Mbretëri dashurie” në Korçë

Shkruan: Shaban Sinani Rrugëtimi poetik i poetes tetovare Sadije Aliti këtë radhë destinacion pati Shqipërinë. Vargu poetik së pari ndalet në kryeqytetin shqiptar në Tiranë....

Është një arsye për t’i bërë homazh botëror librit dhe autorëve në një...

Shoqata e Shkrimtarëve OENEUM në bashkëpunim me Bibliotekën e qytetit “Koço Racin” në Tetovë me një sërë aktivitetesh e shënoi Ditën botërore të librit,...

Më 2 maj promovimi i revistës numër 4 “Studime Orientale”

Instituti për Studime Orientale,  më 2 maj do të bëjë promovimin e revistës  “Studime Orientale”.   Instituti për studime orientale tashmë ka botuar numrin e 4...

Më 5 maj do të hapet”Kulla e Bashkimit”

Organizata e Veteranëve të Luftës të ish UÇPMB-së,përmes një njotimi ka bërë të ditur se më 5 maj ditë e dike do të hapet...

Nexhmedin Ademi sqaron çështjen e organizmit të iftarit në ramazanin e vitit 2017

Dje dhe sot është duke u përmendur emri im dhe i Këshillit të Bashkësisë Islame të Kosovës në Preshevë. Bëhet fjalë për një faturë që...

Pajaziti: Për neve si APN vijë e kuqe do të jetë Stojanca Arsiq(video)

Dega e Alternativës për Ndryshim në Bujanoc në një konferencë për media ka shprehur pakënaqësitë lidhur me situatën e krijuar në komunën e Bujanocit. Arbër...

PVD: Shpenzimi i 195.200 dinarëve është për iftarin në natën e Kadrit në Preshevë,...

Partia për Veprim Demokratik përmes një komunikate për media ka pubikuar disa të dhëna për iftaret e organizuara në komunën e Preshevës duke treguar...