Home 2019

Yearly Archives: 2019

Përfaqësuesit nga Lugina, në punimet e Kuvendit të Rijasetit, në Sanxhak

Në Novi Pazar, të Sanxhakut, u zhvillua seanca e rregullt e Kuvendit të Rijasetit, në të cilën morën pjesë përfaqësuesit e tri Meshiateve, nga...

Kryetari i Bujanocit, Shaip Kamberi ka marrë pjesë në Odën Ekonomike në Slloveni

Kryetari i komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi së bashku me  Llulzim Rashitin nga Union i Bizneseve në Bujanoc  dhe me përfaqësues të bizneseve nga...

Në “Ditën Ndërkombëtare të Vollentarizmit” 5 Dhjetori – Mesazh kundër gjuhës së urrejtjes nga...

Në "Ditën Ndërkombëtare të Vollentarizmit" 5 Dhjetori - Mesazh kundër gjuhës së urrejtjes nga rinjët e Komunës së Bujanocit. Në kuadër të projektit "Gjuha e...

Pranga dhe për flamurin kombëtar shqiptar në gjysmështizë në Luginë

Nga Valon GASHI Në Luginë të Preshevës përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar gjithmonë ka qenë problem. Sa herë ai mund të shfaqet në institucionet vendore...

Gazetari nga Lugina ofron dy shtëpi për familje nga Shqipëria

Gazetari nga Bujanoci  Valon Gashi së bashku me vëllezërit e tij t’i hap dyert për dy shtëpitë e tyre në Bujanoc për dy familje...

Dr.Fatmir Arifi – Specializant në Mjekësi Interne: Tromboemolia Pulmonare shkaktar i vdekjeve të papritura

Dr.Fatmir Arifi nga Tërnoci iu Bujanocit ka prezentuar një ligjëratë me titull “Tromboemolia Pulmonare shkaktar i vdekjeve të papritura”. Ligjerata është mbajtur në Telemjekësi në...

Lugina e Preshevës me aksione të ndryshme solidare për Shqipërinë

Lugina e Preshevës është ngritur në  këmbë për të  u solidarizuar me familjet e prekura nga tërmeti në Durrës dhe Thuman të Shqipërisë. Lugina e...

BLERIM HASANI DEKOROHET NË SHQIPËRI ME TITULLIN « IMAZHI SHQIPTAR NË BOTË »

Blerimi Falëndeon nga zemra dy persona Dr. Astrit Memia nga Shqipëria, si dhe regjisorin Valton Jakupin për përkrahje maksimale. Këto ditë në Akademinë e Shkencave...

Komuna e Bujanocit që nesër do të nis me aksionin solidarizues me Shqipërinë

Komuna e Bujanocit do të nis aksionin d solidarizimiy me Shqipërinë, pas termetit të ndodhur mëngjesin e sotëm nërrethin e Durësit.  Aksioni solidarizues do të...

PVD: Telegram ngushllimi Presidentit dhe Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë

Të dhimbshme po aq edhe trishtuese pamjet të cilat sot pamë në ekranet televizive nga termeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë, gjegjësisht rrethin e...