Home 2018

Yearly Archives: 2018

Thaçi nga kazerma “Adem Jashari”: Kosovë, urime ushtria!

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka inspektuar pjesëtarët e FSK-së në kazermën “Adem Jashari”, një ditë para se kjo forcë të shndërrohet në ushtri. Thaçi...

Kryetari i KKSH-së Ragmi Mustafa priti Ambasadorin e Shqiprisë në Beograd, Ilir Boçka

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), kryetari dhe zëvendëskryetari RagmiMustafi e Enver Mehmeti u takuan me  Ambasadorin e Shqipërisë në Beograd, Ilir Boçka...

Lugina “Multietnike” me probleme të diskriminimit shtetëror

Nga Nexhmedin Saqipi Pakicat kombëtare në një shtet, nuk duhen të merren e të trajtohen si një problem, që prodhon tensione ndëretnike, pasiguri dhe kërcënim...

Shaip Kamberi: “Serbia, vazhdon me logjikën diskriminuese ndaj shqiptarëve të Luginës”

Në “Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut”, kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, nëpërmjet një shkrimi në facebook, ka vlerësuar se, “Serbia,...

KDNJ: Gjendje e brisht e të drejtave të njeriut në Luginë të Preshevës

Këshilli për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës konsideron se gjatë vitit 2018,  nuk ka pasur asnjë përmirësim thelbësor të gjendjes të të...

KKSH: Shqiptarët e Luginës së Preshevës më të diskriminuarit në Evropë !

10 Dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Shënohet si përkujtim i përvitshëm i Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut, e...

Me shfaqen e filmit “Nëntor i Ftohtë” fillon Java e Filmit të Kosovës...

Me shfaqen e filmit  “Nëntori i Ftohtë” të regjisorit Ismet Sijarina dhe producentit  Fatmir Spahiu në shtëpinë e kulturës në Bujanoc ka filluar Java...

Sadije Aliti promovon librin “Stinë dashurie” -“ Doba ljubezni”në Lubjanë

Në Lubjanë të Sllovenisë poetja tetovare Sadije Aliti promovoi librin me poezi të botuar në gjuhën sllovene e shqipe, “Stinë dashurie” -“ Doba ljubezni”. Në...

Humaniteti ndaj arsimit shqip në Bujanoc i Salih Salihut nga Tërnoci

        Se dashuria për arsimimin e brezave të rinjë të popullit shqiptar, ekzistonte edhe në mesin e njerëzve të thjesht të popullit në çdo...

Ragmi Mustafa paralajmëron dorëheqjen nga Kuvendi i Bujanocit për të kontribuar në...

Shefi i Grupit të këshilltaëve të PVD-së    Ragmi Mustafa,  në seancën e  sotme  të Kuvendit Komunal të Bujanocit  ka paralajmëruar dorëheqjen nga posti i...