Home 2018 Korrik

Monthly Archives: Korrik 2018

Bujanoc: Mbahet tryezë kushtuar veprës së Skenderbeut

Në kuadër të "Javës së Diasporës", sot  është organizuar  tryezë të hapur kushtuar jetës dhe veprës të heroit  kombëtar, Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. Kjo tyrezë...

Nga Nexhmedin ADEMI: LIRIA E MUNGUAR

Nga Nexhmedin Ademi Në dukje po vërehet se po formalizohet ndarja edhe de jure e Kosovës. Fillimi i kësaj ndarje është zyrtarizimi i Asociacionit për...

Arifi: Përfshirja e Luginës së Preshevës në bisedimet e Brukselit është më se e...

Në fazën finale të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të jenë të përfshirë edhe shqiptarët nga Lugina e Preshevës. E një mundësi e tillë...

Kryetari Ymeri takon drejtuesin e Universiteti të Mjekësisë në Tiranë

Kryetari i Këshilli Kombëtar Shqiptar, ShukriYmeri dje ka realizuar një takim pune me Rektorin e Universitetit të Mjekësisë, Prof. Dr. Arben Gjata në Tiranë. Gjatë...

BIPBM viziton plantacionet e arrave

Në bashkëpunim më organizatën turke IHH nga Holanda dhe fondacionin ALSAR nga Shqipëria, Bashkësia Islame për Preshevë Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM) muaj më parë...

Elshani Kamberi nga Rahovica diplomon për matematikë në Turqi, zgjidhet studenti më i mirë...

Elshani Kamberi nga fshati Rahovicë, javën që lam pas ka kryer me sukses fakultetin e matematikes prane universitetit teknik “Gebze” në qytetin Gebze të...

Pa fije turpi

E se ne kosovarët kemi dëshmuar se nuk e duam vendin tonë sa duhet -- nuk ka nevojë për shumë analizë. E besoj se...

Rikthimi i kohëve të errëta

Nga Mehmet Kraja – Pushteti absolut i injoranteve dhe i të korruptuarve, do të thoshte Sokrati, i vendosur përmes sistemit demokratik, është më i...

Wenger: Qëndrimi për 22 vite te Arsenali ka qenë gabimi më i madh në...

Arsene Wenger ka pranuar se qëndrimi për 22 vite në krye të skuadrës së Arsenalit ka qenë një gabim dhe ka thënë se ishte...

Galaxy S10 pritet të vijë me tri modele

Samsung thuhet se po përgatitet për të nisur telefonin e tyre të ardhshëm, Galaxy S10, në tre madhësi të ndryshme në 2019. Ka ofruar dy...