Home 2017 Nëntor

Monthly Archives: Nëntor 2017

Gjergj Presheva: „Gjithmonë, do ta falënderojmë diasporën shqiptare“

Intervistë me instrumentistin e njohur të klarinetit dhe këngëtarin, Gjergj Presheva „Muzika përveç se është pjesë e shpirtit, ajo është edhe pjesë e të ardhurave,...

Fluidi lanson vajin ushqimor në treg (video&foto)

Tregut kosovar do t’i shtohet edhe një prodhim vendor. Kompania Fluidi ka filluar prodhimin e vajit. Në hapjen e fabrikës së këtij produkti në Gjilan, morën...

Promovimi i librit “Jeta dhe vepra e hafez Nazmi Avdiut” i autorit Mevludin...

Në Solothurn të Zvicrës është promovuar monografia "JETA DHE VEPRA E HAFËZ NAZMI AVDIUT" të autorit Mevludin Xhelili. Promovimi është bërë në ambientet e Televizionit...

Me gatime tradicionale hapet aktiviteti “Duart e Vyeshme” në Bujanoc(foto)

Në mënyrë solemne është hapur aktiviteti tradicional “Duart e Vyeshme” i organizuar nga shtëpia e kulturës “Vuk Karaxhiq” në Bujanoc. Me ushqime tradcionale shqiptare ka...

Veseli viziton QKUK-në, zotohet se nga 1 janari nuk do të ketë specialistë të...

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka vizituar sot Klinikën e Onkologjisë të...

Ivan Xholev, kryetari i ri i Gjykatës Penale në Maqedoni.

Me 11 vota “pro” dhe 2 “kundër” Këshilli Gjyqësor zgjodhi Ivan Xholevin si kryetar i ri i Gjykatës Penale. Xholev ka 8 vite stazh...

Mbi 7 mijë vende të lira pune në Agjencinë për Punësim në Maqedoni

Në Agjencinë për punësim në Republikën e Maqedonisë ka mbi 7 mijë vende të lira puna për momentin, në profile të ndryshme. Prej këtyre...

“Pamjet nga kampet ku qëndrojnë qytetarët e Arakanit janë tronditëse”

Zëvendës Nënsekretari i Departamentit amerikan të Shtetit, Simon Henshaw, pasi ka vizituar kampet ku qëndrojnë qytetarët e Arakanit tha se janë “shumë tronditëse” pamjet...

Trump: Mos na vini në provë!

“Mos na vini në provë!” Donald Trump iu drejtua Koresë së Veriut me një paralajmërim të qartë, duke i kërkuar të mos i nënvlerësojnë...

Dy mënyra si ta shmangni fitimin e peshës gjatë dimrit

Gjatë dimrit ne kalojmë më shumë kohë brenda, lëvizim më pak dhe hamë më shumë – prandaj është normale se mund t’i shtojmë disa...