Home 2017 Nëntor

Monthly Archives: Nëntor 2017

31 shtete pjesëmarrëse në Preshevë për të garuar në konkursin e fotografisë” PreFoto”

Konkursi Ndërkombëtar i Fotografisë artistike” PreFoto”, po mbahet për të shtatën herë në Preshevë. Hapja e ekspozitës se fotografive që marrin pjesë në konkurs do...

Bujanoc: Me Xixëllonjat e Lezhës nesër fillon Java e Nëntorit (agjenda)

Shtëpia e kulturës “Vuk Karagjiq” në Bujanoc në bashkëpunim me pushtetin lokal  dhe Këshillin Kombëtar Shqiptar për nderë të festës së 28 Nëntorit organizon...

Besmira Selimi nga Tërnoci i Bujanocit kthehet me çmim nga garat ...

Besmira Selimi nga Tërnoci i Bujanocit ka arritur çmimin e tretë në garën ndërkombetare Peter Drucker Challenge 2017 me temën “Prosperiteti njerëzor në një...

Nata e katërt e festivalit, me komedinë “Shfaqja që shkon mbrapsht” nga Teatri Shqiptar...

Mbrëmë në natën e katërt të festivalit “Ditët e Komedisë Shqiptare” u prezantua Teatri Shqiptar i Shkupit me shfaqjen “Shfaqja që shkon mbrapsht” nën...

Suzana Jakupi: „Institucionet e shteteve amë, duhet të meren më shumë me mërgatën“

Intervistë ekskluzive me zonjën, Suzana Jakupi, kryetare e Bashkësisë Shqiptare dhe Prefektura- Bregdetare Malore në Rijekë të Kroacisë „Vizita më e rëndësishme e radhës është...

PVD hapë fushatën parazgjedhore në Preshevë

Partia për Veprim Demokratik ka hapur zyrtarisht mbrëmë në Preshevë fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme lokale që do të mbahen më 24 dhjetor...

Me teatrin e Preshevës nisë festivali “Ditët e Komedisë Shqiptare” –Presheva 2017 (video&foto)

Në shtëpinë e kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë u hap festivali “Ditët e Komedisë Shqiptare –Presheva 2017.   Teatri profesionist i Qytetit të Preshevës  bëri hapjen...

Mundësi e mirë për talentët e luginës në festivalin e aktrimit në Tiranë

International Film Europe London-Swiss me seli në  europë në  bashkpunim me Europe Corporation Kultur of Balkan i jep mundësinë  4 personave  nga Lugina që ...

Ndërron jetë mësuesja Çelebije Jusufi

Në moshën 67 vjeçare në Tërnoc të Bujanocit  ka ndërruar jetë mësuesja Çelebije Jusufi Mësuesja Çelebije Jusufi është  lindur më  03.qershorë të vitit  1951 në...

Dafina Rexhepi, futbollistja shqiptare nga Presheva që luan në ekipin e meshkujve

12-vjeçarja shpesh nënvlerësohet nga kundërshtarët, por ajo me teknikën e saj i ka mahnitur të gjithë. Ajo mund të luajë vetëm deri U-17 me...