Home 2014 Dhjetor 19

Daily Archives: 19/12/2014

Fejzullahu: Punoni t’i ushqeni familjarët tuaj me hallall

"Punoni dhe vetëm punoni që t'i ushqeni familjarët tuaj me hallall" këto ishin fjalët lamtumirëse të profesorit dhe ish  drejtorit të shkollës së mesme...

Botohet libri historik “QYTETET E KOSOVËS GJATË SHEKUJVE XVI-XVIII” i autorit Dr. Isuf Ahmeti

Doli nga botimi libri historik “QYTETET E KOSOVËS GJATË SHEKUJVE XVI-XVIII”i autorit  preshevar Dr. Isuf Ahmeti. Në vazhdim ju sjellim fjalën e autorit të librit...

Plaçkitje me armë në pompën e benzinës Modeli Petrol në rrugën Viti-Kllokot

Sonte rreth orës 19:30, ka ndodhur një plaçkitje me armë zjarri në pompën e benzinës “Modeli Petrol” që gjendet në rrugën Viti-Kllokot. Burime të VitiaLive...

“Çmenduritë” e Erdoganit

Prodhimtaria e Turqisë në vitin 2013 ka arritur në rreth 100 trilion dollarë dhe ka bërë një kërcim, nga pozita e 111-të e vendeve...

Shqipja, gjuha e dytë pas gjermanishtes në Kantonin e Lucernit

Pas gjermanishtfolësve, janë shqipfolësit të dytët në listën e përdoruesve të gjuhëve në Kantonin e Lucernit. Sigurisht, dallimi në numër në mes të zviceranëve...

Veseli: Do të ketë bashkëpunim të vazhdueshëm me Luginën

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka takuar sot kryetarin e komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa. Veseli ka theksuar rëndësinë e dialogut,...

Për duhan të kultivuar nga fshatari i Lubotenit, dhjetëra forca policore

Kultivimi i duhanit gjoja ilegal nga ana e një fshatari të Lubotenit ka qenë si shkas që forca të mëdha policore t’ia mësyejnë këtij...

Si po trafikohen kosovarët drejtë vendeve të BE-së

Vetëm në tri ditët e fundit në rajonin e Gjilanit gjegjësisht në pikat kufitare “Dheu i Bardhë” dhe Muçibabë janë arrestuar katër kontrabandues, prej...

Policia kosovare arreston pjesëtarin e SUP-it serb

Policia e Kosovës ka arrestuar një shtetas të Serbisë në pikën kufitare ‘Dheu i Bardhe’, pasi që i njëjti është zënë duke kontrabanduar dy...

Gjilani po zbrazët, ikja masive vazhdon drejt Hungarisë

Familje të shumta, të rinj, studentë, nxënës, familjar kanë mësyrë vendet e BE-së. Tashmë kjo ikje masive ka prekur fshatrat e Gjilanit dhe vet...