Home 2014 Nëntor 9

Daily Archives: 09/11/2014

Muderris Haki Sermaxhaj, Hoxha që u bë kurban i popullit të vet

100 VJETORI I LINDJES 1914-2014 MUDERRIS HAKI SERMAXHAJ Hoxha që u bë kurban i popullit të vet     Nga Xhemush Biçku U lind më 14.10.1914 në Hogosht. Shkollën fillore...

Rama në Serbi: Çfarë thonë për këtë banorët e Luginës së Preshevës që jetojnë...

Ndonëse që nga përfundimi i luftës jetojnë në Fushë Kosovë, ende interesohen për zhvillimet e rëndësishme në vendlindje - Luginën e Preshevës - sikur...

Gazetaria online apo gazetaria e “klik-ut” ?

Granit Zeka-Njeriu gjithmonë ka ditur t’i bëj ballë ndryshimeve të mëdha, t’i përshtatet atyre e t’i përvetësojë ato. Njëra ndër këto ndryshime të mëdha...

Ana e panjohur e provokimit serb

Nga Ilir Kanina Histeri e klithma mesjetare, ulërima kafshërore dhe mallkime plot patos kriminal, goditje dhe dhunë, kjo ishte pamja që ofruan serbët në ndeshjen...

Kur (para)politika huazon uniformën e alibisë

Emin Azemi-Nëse ata që blenë rroba dhe maska të lira në tregun klandestin të parapolitikës, e kishin për qëllimin ta ‘’ngucin ariun’’ aty...

“Racistët e Shqipërisë së Madhe”

Xhemal Ahmeti-Serbët dhe në Maqedoni e kanë bërë ritual të përditshëm që mediave dhe politikës të fyejnë shqiptarët në identitet dhe qenien e tyre....

Autogoli i vitit nga Kramer, i sjell fitoren më në fund Dortmundit

I vjen fundi serisë negative të Borussia Dortmund. Skuadra e Juregen Klopp, pas gjashtë ndeshjeve, ka gjetur fitoren e parë, ku në stadiumin e...

Tabela e Premierligës, nga krijimi i saj (Foto)

Jemi në sezonin e 22 të Premier Ligës, lajmi.net jus jell një fotografi ku shihet skuadra që ka fituar më shumë pikë që nga...

Fytyra e kampionit

Juventusi i ka shënuar shtatë gola në portën e Parmas, në ndeshjen e javës së 11-të të Serie A që u zhvillua në Torino. Kampioni...

Magjistri i Juridikut, detyrohet të punojë si kamerier në Prishtinë

Në Kosovë ka numër të madh të të të rinjve të cilët shkollohen në universitete dhe arrijnë grada akademike, edhe të nivelit të magjistrave...