Home 2014 Nëntor

Monthly Archives: Nëntor 2014

Gjyqet e krimeve të luftës si sfidë për ballkanasit

Shkruan: Dionis Xhafa Ndërsa në fundvitet e nëntëdhjeta etnitë në hapësirën e ish-Jugosllavisë kishin konflikte me njëri-tjetrin, tashmë vite pas luftërash, ekziston sërish një “luftë”...

Festa e kombit – e ardhmja varet prej nesh

Shkruan: Burim Ramadani 28 Nëntori është festa më e madhe e shqiptarëve. E tërë kombit. Kudo që jetojnë shqiptarët, kjo ditë na bashkon. Na bashkon...

Aksidentohet David Beckham

Ish anëtari i disa skuadrave të mëdha evropiane, David Beckham, ka pësuar një aksident trafiku me makinën e tij. Beckham, në momentin e aksidentit në...

Me anë të artit kujtohen 27 dëshmorët e UÇPMB-së

Pikërisht më 28 Nëntor, me anë të artit janë kujtuar dhe nderuar 27 dëshmorët e kombit të luftës së UÇPMB-së. Realizuesit e kësaj vepre kanë...

E mbijetuara e masakrës së Suharekës, lufton për pronën që i takon (Video)

Dera e shtëpisë së Shyhrete Berishës vazhdon të mbetet e mbyllur për të për më shumë se 13 vjet. Ajo akuzon kunatin e saj...

Kontributi i ulemave për çështjen kombëtare(Video)

Roli dhe kontributi i ulemasë shqiptare për çështjen kombëtare dhe shtetformim gjatë historisë ka qenë i madh dhe përcaktues në ngjarjet e mëdha por...

Edhe New York-u po frymon kuq e zi (Video)

Edhe në rrugët e New York-it gjatë ditës së sotme është vërejtur atmosferë festive. Në qytetin Bronx të New York-it, në të dyja anët...

Sa shqiptarë jetojnë në botë?

Pavarësisht regjistrimeve zyrtare të popullsisë që bëhen në Shqipëri dhe Kosovë, asnjëherë nuk dihet sa shqiptarë ka në botë për shkak të shpërnguljeve të...

Bujanoci e Presheva ngriti flamurin më 28 nëntor (foto & video)

Në Luginë të Preshevës 28 Nëntori është shënuar me vendosjen e flamujve kombëtar në ndërtesat e komunës së Bujanocit dhe Preshevës dhe të Këshillit...

Medvegjës i takon që Kryetari të jetë Shqiptarë

Nga Refik Hasani Pas vdekjes së Kryetarit të Medvegjës Slobodan Drashkoviq , posa të shpallen zgjedhjet sipas ligjev në fuqi  , jo vetëm të kandidojn...